obalka

Sbírka příkladů z aplikované statistiky

RNDr. Jiří Pavlík, CSc. Ing. Miloslav Loučka, CSc. RNDr. František Jaroš

Tato sbírka příkladů je určena především studentům základního kurzu pravděpodobnosti a matematické statistiky, i když obsahuje i příklady pro pokročilejší studenty.

Tištěná kniha

V e-shopu ČVUT

Cena 224 CZK
Další e-výukové materiály pro studenty VŠCHT Praha

V e-learningu VŠCHT Praha

Zdarma
Chci o knize vědět více
Vydavatel
VŠCHT Praha
Formát
Tištěná kniha
Jazyk
Česky
Rok vydání
2012
Počet stran
101
Pořadí vydání
První
ISBN tištěná kniha
978-80-7080-843-6

Tato sbírka příkladů je určena především studentům základního kurzu pravděpodobnosti a matematické statistiky, i když obsahuje i příklady pro pokročilejší studenty. Je zpracována v souladu se skripty „RNDr. František Jaroš a kolektiv: Pravděpodobnost a statistika“, VŠCHT, 1998, na které jsou zaměřeny také všechny odkazy v textu.
Látka je tematicky rozdělena do šesti kapitol. V každé z nich je vždy několik příkladů řešených. Ostatní příklady jsou neřešené, jejich výsledky jsou na konci sbírky, u obtížnějších z nich i se stručným návodem k řešení. První kapitola obsahuje základní pojmy pravděpodobnosti: náhodné jevy a jejich pravděpodobnosti, podmíněné pravděpodobnosti, náhodné veličiny a vektory, funkce náhodných veličin, jejich rozdělení pravděpodobnosti a jejich číselné charakteristiky, nezávislost náhodných veličin atd. Druhá kapitola se týká především některých důležitých rozdělení pravděpodobnosti, dále pak zákona velkých čísel a centrální limitní věty. Třetí kapitola obsahuje příklady na určování bodových a intervalových odhadů parametrů rozdělení pravděpodobnosti včetně stanovení minimálního rozsahu výběru při zadané šířce intervalu. Čtvrtá kapitola se zabývá testováním statistických hypotéz. Obsahuje jednovýběrové i dvouvýběrové testy o středních hodnotách a rozptylech, testy nezávislosti včetně testu v kontingenční tabulce a testy dobré shody. Obsahem páté kapitoly jsou základní metody regresní a korelační analýzy, odhady lineárních i nelineárních regresních funkcí, intervaly spolehlivosti pro parametry i pro hodnoty těchto regresních funkcí apod. V poslední šesté kapitole jsou zahrnuty příklady z analýzy rozptylu, týkající se jednoduchého i dvojného třídění včetně vzájemných interakcí.