obalka

Laboratorní techniky biochemie

prof. Ing. Jan Káš, Dr.Sc. prof. RNDr. Milan Kodíček, CSc. prof. RNDr. Olga Valentová, CSc.

Skriptum je rozděleno na 3 části: Část obecnou, Část experimentální a Přílohy. V obecné části se studenti seznámí se všemi biochemickými laboratorními technikami, které jsou v současné praxi běžně využívány.

Tištěná kniha

V e-shopu ČVUT

Cena 253 CZK
Další e-výukové materiály pro studenty VŠCHT Praha

V e-learningu VŠCHT Praha

Zdarma
Chci o knize vědět více
Vydavatel
VŠCHT Praha
Formát
Tištěná kniha
Jazyk
Česky
Rok vydání
2006
Počet stran
258
Pořadí vydání
První
ISBN tištěná kniha
978-80-7080-586-2

Skriptum je rozděleno na 3 části: Část obecnou, Část experimentální a Přílohy. V obecné části se studenti seznámí se všemi biochemickými laboratorními technikami, které jsou v současné praxi běžně využívány. Pozornost je pochopitelně věnována i bezpečnosti práce v biochemické laboratoři a popisu pomocných laboratorních činností i základním operacím jejichž zvládnutí je nutným předpokladem úspěšné laboratorní práce. Podrobně jsou vysvětleny používané biochemické separační techniky (precipitační a membránové separační metody, chromatografické a elektromigrační techniky). Značná pozornost je věnována seznámení s imunochemickými metodami, které se dnes široce uplatňují jak v analytické praxi, tak i v základním biochemickém výzkumu. Studenty jistě zaujme výstižný popis plejády velmi oblíbených spektrálních metod, které se široce uplatňují při stanovení koncentrace látek i při strukturních studiích, zejména bílkovin a nukleových kyselin. Neobvyklý rozmach aplikace hmotnostní spektrometrie při studiu biomakromolekul v posledních létech byl důvodem poměrně obsáhlého výkladu o aplikaci těchto metod při stanovení molekulových hmotností, identifikaci bílkovin metodou peptidového mapování, studiu prostorového uspořádání bílkovin a v neposlední řadě i studiu postranslačních modifikací bílkovin, které hrají klíčovou úlohu v regulaci buněčného i organismového metabolismu.

Část experimentální navazuje organicky na výklad v Části obecné. Přináší mnoho odzkoušených praktických úloh rozdělených do 7 kapitol (aminokyseliny a bílkoviny, sacharidy, nukleové kyseliny a jejich součásti, další biologicky významné látky, enzymy, enzymová kinetika, využití enzymů pro analytické účely, imunochemické metody a studium metabolických dějů). Z této zásobárny praktických úloh lze sestavit mnoho různých programů laboratorních cvičení dle zaměření studentů.

Ve třetí části nazvané „Přílohy” jsou jednak uvedeny praktické údaje pro práci v biochemické laboratoři a jednak úlohy k ověření pochopení látky vysvětlované ve skriptech.