obalka

Laboratorní deník z anorganické chemie I

doc. Ing. Pavla Nekvindová, Ph.D. Ing. Blanka Švecová, Ph.D. RNDr. Jarmila Špirková, CSc.

Laboratorní deník je určen především studentům prvního ročníku VŠCHT Praha jako doplněk skript Návody pro laboratoře z anorganické chemie (Sýkorová, Mastný, VŠCHT Praha, 2001).

Tištěná kniha

V e-shopu ČVUT

Cena 130 CZK
Chci o knize vědět více
Vydavatel
VŠCHT Praha
Formát
Tištěná kniha
Jazyk
Česky
Rok vydání
2014
Počet stran
72
Pořadí vydání
První
ISBN tištěná kniha
978-80-7080-881-8

Laboratorní deník je určen především studentům prvního ročníku VŠCHT Praha jako doplněk skript Návody pro laboratoře z anorganické chemie (Sýkorová, Mastný, VŠCHT Praha, 2001). Deník obsahuje všechny úlohy, se kterými se studenti setkají v laboratořích anorganické chemie I, jejichž program byl inovován v rámci projektu OPPA „Modernizace systému výuky obecné a anorganické chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze“. Všechny úlohy obsahují stručnou charakteristiku toho, co se studenti naučí, jakou laboratorní techniku si osvojí a co je principem dané práce. V poznámkách v levém sloupci jsou uvedena důležitá doplnění k dané práci, upozornění na nebezpečné vlastnosti látek či úskalí uvedeného postupu. Doplňující otázky na konci každé úlohy mají studenty vést k zamyšlení nad danou prací.

U každé práce je vyhrazen dostatek místa na poznámky a doplnění podle skript či podle pokynů vyučujícího. V deníku se objevují dva typy úloh, preparační práce a kvalitativní reakce. U preparačních prací je vynecháno místo pro potřebné údaje (molární hmotnosti a rozpustnosti), výpočty a postup. U kvalitativních prací si student zapisuje svá pozorování do připravených tabulek, které si doplní vyčíslenými rovnicemi. Výsledky své práce studenti shrnou v závěru úlohy, kde popíší vzhled a vlastnosti produktu, resp. reakčních látek. V případě preparačních prací se do závěru uvede také hmotnost a teoretický výtěžek produktu. Tento pracovní sešit ukazuje studentům, jak správně vést odborný záznam o své experimentální práci, tj. zapisovat svá chemická pozorování v laboratoři a reakce, uvádět všechny potřebné výpočty, postupy, výtěžky atd. Věříme, že tento deník pomůže studentům se lépe orientovat v zadaných laboratorních úlohách.


Laboratorní deník vznikl za podpory Operačního programu Praha – Adaptabilita v rámci projektu "Modernizace systému výuky obecné a anorganické chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze".