Skripta Aplikovaná a technická hydrobiologie se zabývají obecnou hydrobiologií a její aplikací v přidružených oborech a technologiích. P
V e-shopu ČVUT
Skripta Aplikovaná a technická hydrobiologie se zabývají obecnou hydrobiologií a její aplikací v přidružených oborech a technologiích. Podány jsou všechny potřebné informace a návaznosti se spolupracujícími obory a podobory, např. legislativa, hygiena, mikrobiologie, hydrochemie, technologie úpravy vody a technologie čištění odpadních vod. Skripta jsou určena nejen pro studenty VŠCHT Praha Ústavu technologie vody a prostředí, ale i pro studenty jiných škol, vědních směrů se zaměřením na aplikované obory hydrobiologie či pro zájemce o uvedenou problematiku.
Text, rozdělený do deseti tématických okruhů, je na 226 stranách včetně 117 obrázků a grafů a 18 tabulek, seznam literatury čítá 311 položek. První kapitola je věnována úvodu do předmětu, seznamuje se základními hydrobiologickými a ekologickými pojmy, s historií a aplikovatelností oboru. Krátce jsou zmíněny základy taxonomie a zjednodušený systematický přehled organismů s jejich charakteristikou. Druhá kapitola specifikuje druhy, typy a biotopy povrchových a podzemních vod. Hydrobiologie stojatých vod je uvedena ve třetí kapitole. Popsány jsou abiotické fyzikální a chemické podmínky biotopu, biocenóza stojatých vod, biologická produktivita a hydrobiologické metody včetně způsobu odběru vzorků a jejich zpracování. Extrémním biotopům, zde acidifikované a eutrofizované s dopady na biocenózu, je vyčleněna čtvrtá kapitola skript. V páté kapitole je charakterizována hydrobiologie tekoucích vod, jejich abiotické a biotické faktory a změny biocenóz v podélném říčním profilu. Podstatnou část skript zaujímá šestá kapitola týkající se problematiky vodárenské biologie. Po technologické i hydrobiologické stránce jsou charakterizovány vodní zdroje a vodárenské provozy včetně technologických závad způsobených výskytem organismů. Je hodnocena účinnost procesu úpravy vody z hydrobiologického hlediska, organoleptické závady a požadavky na jakost pitné vody včetně hygieny. Biologie užitkových vod, zejména vod pro rekreaci, závlahy a průmysl, je specifikována v sedmé kapitole. Problematika znečišťování, samočištění a biologie odpadních vod je nastíněna v osmé kapitole. Na ní navazující je devátá kapitola, zabývající se čistírenskou biologií a způsoby mechanického, biologického a chemického čištění odpadních vod. Je uveden postup nakládání s čistírenskými kaly, požadavky na vypouštění odpadních vod a biologické hodnocení odtoků z čistíren. Poslední, desátá kapitola, pojednává o toxicitě, toxických látkách a testech toxicity. Kapitola je návodem k provádění základní baterie testů akutní, chronické a subchronické toxicity na vybraných organismech. Zmíněna je metoda stanovení trofického potenciálu a v neposlední řadě i využití testů toxicity v praxi.