Traubeho pravidlo
Traube's rule

Člen homologické řady, jehož uhlovodíkový řetězec je delší o jednu CH2 skupinu, způsobí stejné snížení povrchového napětí zředěného vodného roztoku jako předcházející člen v přibližně třetinové koncentraci. Ze Szyszkowského rovnice pro nízké koncentrace () pro snížení povrchového napětí plyne
Konstanta a je stejná pro všechny členy homologické řady, b stoupá uvnitř homologické řady přibližně geometrickou posloupností s počtem uhlíkových atomů s kvocientem 3,2 a tedy
Traubeho pravidlo, původně vyslovené pro adsorpci z vodných roztoků mastných kyselin na rozhraní roztok-plynná fáze, vyjadřuje obecně souvislost mezi povrchovou aktivitou členů homologických řad povrchově aktivních látek a délkou jejich uhlovodíkového řetězce [43, str. 179, 210]. Platí rovněž pro adsorpci z roztoků na pevných látkách:
Adsorbované množství povrchově aktivní látky z polárního rozpouštědla na nepolárním tuhém povrchu stoupá v homologické řadě s počtem uhlíkových atomů v uhlovodíkovém řetězci (např. adsorpce z vodných roztoků mastných kyselin na aktivním uhlí).
Pro adsorpci v homologických řadách organických látek z relativně nepolárních rozpouštědel na polárních tuhých površích byla pozorována opačná závislost (obrácené Traubeho pravidlo).
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf