sedimentační potenciál
sedimentation potential

(také Dornův potenciál) Elektrický potenciál, který vzniká při jednosměrném pohybu částic s  elektrickou dvojvrstvoudisperzním prostředí, vyvolaném mechanickou silou, (např. při sedimentaci nabitých částic v gravitačním nebo odstředivém poli) – jev inverzní k  elektroforéze. Jeho velikost* je dána vztahem
kde N je počet částic v jednotce objemu (m–3), V - objem sedimentující částice (m3), ρ - hustota částice, ρo  – hustota disperzního prostředí (kg m–3), κ - konduktivita systému (S m–1) a C - konstanta závislá na tvaru částic a na tloušťce elektrické dvojvrstvy (pro kulovité částice o poloměru r a velkou efektivní tloušťku dvojvrstvy , r/ℓ < 0,1, je C = 2/3, pro tenkou dvojvrstvu (r/ℓ > 100) je C = 1). Velikost sedimentačního potenciálu může být zjištěna jako rozdíl potenciálů dvou elektrod, umístěných v různých výškách v sedimentující disperzi (viz měření elektrokinetických jevů).

* Při sedimentaci aerosolových částic, např. kapek nebo deště nebo při vertikálním pohybu mraků mohou vznikat elektrická pole s potenciálovým spádem až 30 kV/m.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf